Eğitim Programları

3 - 6 Yaş Grubu


3-6 Yaş Grubu•    ABA’ nın eğitim felsefesi her çocuğun, keşfedilmeyi bekleyen potansiyel bir dahi olduğu fikrine dayanır. 

•    ABA’da okulöncesi programlar, çoklu zekâ kuramını temel alan, beyin uyumlu öğrenme yaşantılarından oluşur.

•    Fırsat verildiğinde ve doğru bir rehberlikle, her çocuğun tüm zekâ alanlarında (Sayısal, Sözel, Görsel-uzamsal, Müzikal-ritmik, Bedensel-Kinestetik, Sosyal, İçsel-Duygusal, Doğa, Mistik-ruhsal)  yetkinlik geliştireceği fikrine inanılır ve bu yönde öğrenme etkinlikleri sunulur.

•     ABA’da çocuklar tüm zekâ alanlarının uyarıldığı ve “duygusal güvenliğin*” en üst düzeyde sağlandığı ortamlarda kendi tercihleri doğrultusunda deneyerek yaşayarak öğrenirler; başkalarına göstermek zorunda oldukları bir başarı/üstünlük yarışına zorlanmazlar.  

  ABA´nın  eğitim felsefesinin temellerini  Endülüs-Anadolu Pedagojisi oluşturur; bu yönüyle hiçbir kurumun ve eğitim modelinin taklidi değildir.   

•    ABA okulöncesi programlarının benzerlerinden farkı, bir grup eğitimci akademisyenin, doğum öncesinden başlayarak 6 yaşına kadar çocuklar üzerinde son 12 yıldır devam eden uygulamalı araştırmaları sonucunda verimliliği kanıtlanmış bir beyin ve çoklu zekâ geliştirme yöntemine dayanmasıdır. Kitap okurlarından yaklaşık 15.000 aile bu yöntemi kendi evlerinde uygulayarak çok olumlu sonuçlar aldıklarını söylemektedirler. Bu yönüyle, ABA Türkiye’nin Ar-Ge’ye dayalı ilk ve tek okulöncesi kurumudur. İsmindeki “akademi” kelimesi bir fantezi olmayıp, buradan gelmektedir.

•    ABA, özel tasarım binası ve yapı elemanlarının seçiminde, sağlığa zararlı olabilecek malzemeler kullanmamaya özen göstermiştir. Örneğin, doğramalar kanserojen etkisi olan plastik yerine, boyasız sade alüminyumdan ve ısı camlı yapılmıştır. Tüm iç mekân merdivenleri, keskin köşeleri kavisle düzeltilmiş ahşapla kaplanmıştır. Merkezi doğalgazlı ısıtma sistemine ek olarak, giriş kattaki yoga/erken uyarım salonu ve yönetim birimleri “ortamdaki virüs ve bakterileri öldüren” merkezi klima sistemi ile donatılmıştır. 

•    ABA, 2004 yılında Elçin-Semih SUMMAK tarafından yazılan ve “Akıllı Bebekler Akademisi” ismi ile piyasaya sunulan, 6 yılda 35.000 baskı yapan kitabın uygulama okuludur; açıldığı gün 10 yıllık bilimsel birikimi ile marka değeri taşıyan bir kurumdur.  

•    ABA, Prof. Dr. Aytaç AÇIKALIN, Prof. Dr. Ersin AKARSU, Prof. Dr. İbrahim Halil GÜZELBEY, Y.Doç. Dr. Elçin Gören SUMMAK ve Y.Doç. Dr. Semih SUMMAK danışmanlığında hizmet veren yenilikçi ve sıra dışı akademik tabanlı bir kurumdur.

 

 

ABA-OKULÖNCESİ PROGRAMININ GENEL İÇERİĞİ ve 
HEDEF GELİŞİM ALANLARI ŞUNLARDIR:

•    Fonetik bilinç ve okumaya hazırlık; ana dili güzel ve etkin kullanma (kelime ve kavram dağarcığı oluşturma, dinleyerek anlama, soru sorma, kendini ifade etme, güzel konuşma, hikaye, masal anlatma)     

•    İngilizce (yabancı dil olarak İngilizce’de yaklaşık 500-700 kelime dağarcığı oluşturma, dinleme-anlama, resimlerle anlatım ve sunum, yabancı dil öğrenmeye yönelik olumlu bir tutum geliştirme)

•    Matematik-sayısal bilinç, mantık yordama; 4-6 yaş grubuna yönelik "Matematik Atölyesi"nde mental aritmetik için 16-20 saatlik ön hazırlık . Ayrıca 4-6 yaş grubu öğrencilerimize özel mental aritmetik programı ile sayısal zekânın erken dönemde geliştirilmesi,


•    Bilim-Deney Atölyesinde deney yaparak, gözlemleyerek öğrenme,

•    Sosyal yaşam ve ilişkiler; doğru ve doğal beslenme alışkanlığı kazandırma,

•    Sanat-resim, tasarım, kil ve çömlek yapımı, boyama, tangram, ebru çalışmaları

•    Yoga, doğru nefes alma, bedeni doğru kullanma, denge, fiziksel egzersiz ve sağlık için spor bilinci geliştirme 

•    Müzik, ses farkındalığı, ritm duygusu geliştirme 

•    Oyun ve eğitsel materyaller aracılığı ile süreç becerileri geliştirme (gözlem yapma, keşfederek öğrenme, tasarım yapma, problem çözme, planlama, karar verme, bilgiyi organize ederek sunma, akıl yürütme yoluyla sonuçlar çıkartma).

 

•    ABA’da haftada 5 tam gün, 5 yarım gün olmak üzere iki temel program seçeneği vardır. 

      2-3 yaş arası çocuklar için okula alıştırma amaçlı (2-3 haftayla sınırlı) 3 yarım günlük özel bir program da, isteğe ve kontenjan sınırlarına bağlı olmak kaydıyla, uygulanabilir.

        Detaylı bilgi için kurumumuzu bizzat ziyaret etmeniz önerilir.

Ekli Dosyalar
S.N.
Dosya Adı
1   İndir ::: Dosya Boyutu: 0 KB  
2   İndir ::: Dosya Boyutu: 0 KB  2 yaş hatice imrek
3   İndir ::: Dosya Boyutu: 0 KB  
4   İndir ::: Dosya Boyutu: 0 KB  2 Yaş Grubu Kübra AVCI
5   İndir ::: Dosya Boyutu: 0 KB  3 Yaş Grubu Bedia TUTUŞ
6   İndir ::: Dosya Boyutu: 0 KB  3 Yaş Grubu Hatice İMREK
7   İndir ::: Dosya Boyutu: 0 KB  4 Yaş Grubu Duygu DEMİR
8   İndir ::: Dosya Boyutu: 0 KB  4 Yaş Grubu Esra KAŞALTI
9   İndir ::: Dosya Boyutu: 0 KB  4 Yaş Grubu Hatice GÜÇLÜ
10   İndir ::: Dosya Boyutu: 0 KB  5 Yaş Grubu Emine ÖZKAN
11   İndir ::: Dosya Boyutu: 0 KB  5 Yaş Grubu Özge PALA
12   İndir ::: Dosya Boyutu: 0 KB  5 Yaş Grubu Aygül AÇIKBAŞ
13   İndir ::: Dosya Boyutu: 0 KB  6 Yaş Grubu Şule SÖKÜCÜ
14   İndir ::: Dosya Boyutu: 0 KB  6 Yaş Grubu Zeynep POLAT
15   İndir ::: Dosya Boyutu: 0 KB  YEMEK MENÜSÜ
İlgili Görseller
Akıllı Bebekler Akademisi (ABA) © 2012

Web Tasarım